Thank You, Yes Please v Čechách

Thank You, Yes Please zahráli na Studentském Majálesu a debatovali i s obyvateli moravského Slavičína.

Cílem návštěvy kapely Thank You, Yes Please z norského Trondheimu nebyl jen koncert, ale propojení české a norské studentské kultury a sdílení zkušeností s podobou vzdělávacích systémů a nebo také tázání se po tom, jaký přístup mají lidé z různých sociálních skupin ke kultuře a vzdělávání.

Video z debaty na Studentském Majálese si můžete pustit přímo zde.

Předtím, než kapela vystoupila v Praze na Studentském Majálesu, vyrazila po krátké noční aklimatizaci norská pětice do moravského Slavičína, tedy městečka se sedmi tisíci obyvateli. Nutno dodat, že cesta z Prahy trvá, za příznivých podmínek na dálnici, pět až šest hodin. Během této poměrně dlouhé doby se členům kapely věnovali spolucestujicí z řad studentů i hudebníků. Norové tak získali přehled o pozici alternativních umělců v České republice a také se více seznámili s myšlenkou Studentského Majálesu a jiných akcí, jejichž organizaci zajišťují studenti či mladí lidé bez nároku na honorář. Tyto poznatky pak byly prohloubeny v diskuzních workshopech přímo ve Slavičíně, kterých se účastnilo kolem 20 mladých lidí ze středních i vysokých škol a také řada pracujících. Zahraniční hosty zaujala vlastní iniciativa při pořádání akcí v maloměstě jako je Slavičín. České studenty zase množství studentských a neziskových spolků, ve kterých se velké množství mladých lidí v Norsku angažuje. Vyvrcholením večera pak byl koncert kapely, který přilákal kolem 50 návštěvníků. Výhodou menších akcí či koncertů je, že zde není vytvořena ostrá hranice mezi vystupujícími a diváky. Jedná se o otevřený prostor, který obvykle, a tak tomu bylo i tentokrát, přeroste v povídání po koncertě.

DSC05451 DSC05456

Po slavičínské zkušenosti se kapela přesunula zpět do Prahy. Na Studentském Majálesu pro ni nebyl připraven jen koncert, ale účastnili se v rámci něj i debaty s názvem Kultura jako platforma, v níž vystoupil např. také Radek Laci, zástupce organizace pracující s dětmi z dětských domovů a romský aktivista, a Lenka Štěpánová, zástupkyně České středoškolské unie. Z debaty, kterou sledovalo několik desítek diváků, kteří následně kladli mnohé dotazy, mimo jiné vyplynulo, že v Trondheimu funguje studentský dům, kde fungují akce na bázi studenti pro studenty. Diskutující se obecně shodli, že jak u nás, tak v Norsku funguje kultura také jako socializační platforma. V Norsku je ale na rozdíl od České republiky mnohem větší zapojení do mládežnických politických a jiných organizací. Souvisí to i s tím, že akademická půda je více otevřena politickým tématům. Pozitivním zjištěním pak bylo i to, že lidé z různých sociálních skupin mají dobrý přístup ke vzdělání i jiným kulturním aktivitám.

Na závěr návštěvy v Praze vystoupila kapela s tím, co jí jde nejlíp – hraním na hlavní hudební scéně Studentského Majálesu na Ovocném trhu, kde si ji užilo přes 250 lidí.

DSC_9113DSC_0588DSC_0607

Všechny fotografie naleznete v album na FB stránce Studentského Majálesu. LINK ZDE

Norway Grants Logo