PŘEDMAJÁLESOVÉ DĚNÍ

S pozvolným a nesmělým ohlašováním jara se blíží již třetí ročník Studentského Majálesu. Prvního května ožije areál Univerzity Karlovy v Celetné ulici a Ovocný trh v centru Prahy bohatým kulturním programem. Minulý ročník nás utvrdil v tom, že veřejnost má o Majáles veliký zájem, proto jsme výrazně rozšířili kulturní dění, které bude hlavnímu programu předcházet.

 

Od března až do majálesového prvního května se bude každý týden konat minimálně jedna kulturní akce. Předmajálesové dění se prostřednictvím kulturou naplněných večerů pokusí veřejnosti přiblížit filozofii majálesů a zároveň tak podpořit studenty v realizaci vlastních projektů. Součástí Předmajálesového dění budou koncerty, přednášky, promítání filmů, autorská čtení, výstavy a mnoho dalšího.

 

Zahájení

Předmajálesový program odstartuje 5. března v holešovické kavárně Kafí. Večer bude k vidění a slyšení hudební vystoupení Adama Morkuse a Jana Psohlavce a autorské čtení Hanuše Hanáka a Giuseppeho Lumíka.

 

Hudba a slovo

Druhý týden Předmajálesového dění se ponese v intelektuálním duchu. Své autorské počiny 11. března naživo přednesou ve vršovickém Canape cafe Ondřej Trhoň, Esther Idris Beshirová, Jiří Ferina a Monika Zavřelová.

 

19. března budou mít zájemci jedinečnou možnost dozvědět se na půdě Filozofické fakulty více o kořenech a minulosti studentských majálesů. Na diskuzi nazvané Majáles aneb Studenti sobě bude možné konfrontovat či sdílet názory s pozvanými hosty a pamětníky majálesu.

 

Na hudebně-divadelním večeru Dobrý večer v dejvické Klubovně vystoupí 23. března Fúrie, Jiří Konvrzek, Napsáno! a Arte della Tlampač.

 

Abychom dokázali, že nejsme žádní pragocentrici, vydali jsme se i za hranice hlavního města. 11. dubna proběhne v Černošicích Lidový večírek – přehlídka tradičních obyčejů, oděvů, vystoupení folklorních souborů – zkrátka lidová veselice jak má být. Černošická vinárna U Mitášů bude otevřena návštěvníkům akce od pěti hodin.

 

Výstavy

Do Předmajálesového dění byly zařazeny také tři výstavy, první nazvaná Cesta do lesa bude otevřena prvního dubna na Přírodovědecké fakultě na Albertově. Studenti uměleckých oborů zde představí svá díla zabývající se ekologií a přírodou. O týden později bude otevřena kolektivní fotografická výstava OpenCall (tzn. zapojit se může kdokoliv, kdo se přihlásí) v budově FSV UK „na Hollaru“, po níž bude následovat afterparty na dvorku fakulty. Poslední výstava, věnovaná reklamní fotografii, bude otevřena 20. dubna na Vysoké škole ekonomické na Žižkově.

 

Film

Ve výčtu kulturních požitků nesmí chybět film. Ze spolupráce s mezinárodním festivalem populárně-vědeckých filmů v Olomouci (AFO) vzešlo Maličké AFO – jednodenní festival. Během dne proběhnou v kině Ponrepo projekce čtyř bloků filmů s rozličnou tematikou a k nim se vztahující přednášky. Večer bude zakončen afterparty v kavárně Ponrepo, na které zahraje Rectifier 82 (Martin Hrnčíř).

 

16. dubna proběhne v dejvické Klubovně hudebně-filmový večer v režii studentů archeologie. Promítat se bude film Labyrint snů (2001), unikátní hodinový snímek natočený v jednom záběru. Hudbou večer naplní archeologická kapela Typ Skršín a seskupení Ruce naší Dory.

 

Poslední akcí předmajálesového dění bude projekce pod širým nebem. 23. dubna se po západu slunce pod podloubím Filozofické fakulty na Palachově náměstí bude promítat předválečný film Pražský student (1913) doprovázený živou hudbou.

 

Všechny akce jsou přístupné zdarma a zúčastnit se může kdokoliv.

za Studentský Majáles
Nikola Prokopcová, členka komunikačního týmu

 

TERMÍN AKCE NÁZEV AKCE ČAS A MÍSTO
5. března 2015 Předmajálesový večer #1 19.00
kavárna Kafí, Schnirchova 26, Praha 7, Holešovice
11. března 2015 Předmajálesové čtení 18.00
Canape Cafe & Bar, Bulharská 26, Praha 10, Vršovice
19. března 2015 diskuze: Majáles aneb Studenti sobě 19.30
FF UK, nám. J. Palacha 2, Praha 1
23. března 2015 hudebně-divadelní předmajálesový Dobrý večer 20.00
kulturní centrum Klubovna, Generála Píky, Praha 6, Dejvice
1. dubna 2015 kolektivní výstava Cesta do lesa 17.00
PřF UK, Albertov 6, Praha 2
2. dubna 2015 Maličké AFO & afterparty 10.00
kino Ponrepo, Bartolomějská 291/11, Praha 1
8. dubna 2015 kolektivní výstava OpenCall & afterparty 19.00
budova FSV UK – Hollar, Smetanovo nábřeží 995/6Praha-Staré Město
11. dubna 2015 Lidový večírek 17.00
vinárna U Mitášů, Komenského 109, Černošice
16. dubna 2015 Archeologové uvádí: Kultura z podzemí 17.00
kulturní centrum Klubovna, Generála Píky, Praha 6, Dejvice
20. dubna 2015 výstava reklamní fotografie 17.00
VŠE, Rajská budova, náměstí Winstona Churchilla 4Praha 3, Žižkov
23. dubna 2015 promítání filmu Pražský student 20.30
FF UK, podloubí, nám. J. Palacha 2, Praha 1

 

Tiskové zprávy ke stažení v pdf:
Předmajálesové dění
Harmonogram předmajálesového dění